duminică, 6 ianuarie 2013

Proiect didactic abilitati




LICEUL PEDAGIGIC  “VASILE LUPU” IAȘI



PROIECT DIDACTIC


Proferor coordonator: Purțuc Mariana Georgeta
Profesor metodist: Borș Maria
Educatoare: Ilaș Simona
Propunător: Spătaru Larisa



An școlar 2012-2013

Data: 04.12.2012
Instituția de învățământ: Grădinița Cuvioasa Parascheva Iași
Grupa: Mijlocie C
Domeniul experiențial: Om și societate
Categoria de activitate: Activități practice
Subiectul activității: Ghetuțele lui Moș Nicolae
Tema: Prelucrarea materialelor flexibile
Subtema: Lucrări de hârtie
Mijloc de realizare: Lipire
Tipul activității: Formarea de priceperi și deprinderi
Scopul activității; Formarea deprinderilor de aranjare și lipire unor forme decupate pe o suprafată delimitată
Obiectivele operaționale:
O1-să identifice materiale utilizate în realizarea lucrării;
O2-să identifice etapele de lucru în vederea realizării lucrării;
O3-să respecte toate etapele de lucru;
O4-să analizele lucrarea proprie precum și celelalte lucrări;
Strategia didactică
a) Metode și procedee didactice: concersația, observația, demonstrația, expicația, exercițiul;
b) Mijloace didactice: perforator,lipici, carton, planșă demonstrativă, vată, forme decupate(steluțe, globulețe, brăduți);
Bibliografia: Mătăsaru,Maria(2008),Secretele metodice în didactica preșcolară, Editura Rovimed Publisher
Durata: 20-25 min.





Proces tehnologic


Subiectul: Ghetuțele lui Moș Nicolae
Tema: Prelucrarea materialelor flexibile
Subtema: Lucrare de hârtie
Mareriale: Carton colorat, lipici, perforator cu model, forme decupate șervețel
Operații tehnologice:
Etapa I: adaugarea lipiciului pe formă;
Etapa II: lipirea formei pe cartonul colorat;
Etapa III: lipirea celorlalte forme,fără să se suprapună cu alte forme;
Etapa IV: utilizarea șervețelului pentru a îndepărta lipiciul în exces;



Secvențele lecției

Conținutul instructiv-educativ
Strategii didactice

Evaluare
Metode și procedee
Mijloace didactice
Forme de organizare
I.Moment organizatoric
Asigurarea condițiilor necesare desfășurării activității:
-aerisirea sălii;
-pregătirea materialului didactic;








II.Dirijarea învățării
1.Captarea atenției


Captarea atenție se va realiza printr-o dicscuție despre Moș Neculae
-Copiii,ce știți voi despre Moș Neculae?
-Pe ce data vine acesta la noi?
-Unde pune cadourile?
-Ce pregătiri facem noi înaintea venirii lui?
-L-ați vazut vreodată?






Conversația

  




    Frontal





Evaluez capacitatea copiiilor de a dialoga pe tema Moș Neculae;
2.Anunțarea  temei și a obiectivelor



3.Prezentarea și intuirea lucrării model



-Copiii,pentru că se apropie venirea lui Moș Neculae noi trebuie să învățăm să ne pregătim ghetuțele,așa că astăzi vom face ghetuța  lui Moș Nicolae

Expicația



Voi prezenta copiiilor planșa model și le voi explica etapele de lucru, pe care trebuie să le parcurgă.
-Copiii,priviți cu atenție planșa model! Ce material credeți că am folosit pentru realizarea lucrării?


Explicația
Conversația




Planșe model



Frontal
Capacitatea de comunicare,de concentare a interesului pentru activitate
4.Explicația și demonstrarea modului de lucru









5.Asigurarea retenției și a transferului




6.Realizarea lucrării
 Pentru a realiza ghetuța am parcurs o serie de etape.În prima etapă am pus lipici pe formele(steluțe, fulgi, brăduți, globulețe), după am lipit forma pe ghetuță, apoi am lipit și celelalte forme, fără a le suprapune și am folosit șervețelul pentru a înlătura lipiciul în exces.Iar la șfânșit am lipit în partea de sus a ghetuței vata.



Demonstrația




Planșe



Frontal


Pentru a verifica modul de înțelegere a etapelor de lucru, voi solicita un copil să-mi explice etapele și modul de lucru.



Conversația




Planșe


Frontal




Capacitatea de a reține etapele de lucru;
Vom realiza un exercițiu de încălzire a mâinilor și a degetelor(Morișca,închidem și deschidem pumnii)
Se urează copiilor Spor la lucru.
În timp ce copiii lucrează, voi urmări modul de realizare a temei.Coordonez monca întregii grupe,intervin cu indicații





Conversația
Explicația
Exercițiul




Vată
Lipici
Forme
Planșe

Individual
Frontal
Capacitatea de a realiza lucrarea prin respectarea cerințelor

III.Încheierea activității









1.Încetarea lucrului și realizarea curățeniei
Copiii vor înceta lucrul la semnalul meu, voi expune lucrările iar între timp copiii vor aduna resturile.




2.Evaluarea lucrărilor
-Copii, ce am relizat noi astăzi la abilități practice?
-De ce material am avut nevoie pentru a realiza ghetuța lui Moș Nicolae?
-Care a fost prima etapă?
-Ce am făcut mai departe?
 Se vor expune lucrările pe panou,după care le vom analiza împreună ținând cont de
-lucrarea trebuie să fie filalizată
- să fie folosite diverse tipuri de forme pe toata suprafața ghetei
-originalitatea și creativitatea în aranjarea frunzelor pe spațiu de lucru




Conversația







    Frontal
Apreciez răspunsurile date de copii la întrebările adresate







Capacitatea de evaluare și autoevaluare
3.Aprecieri generale
Voi face aprecieri generale și individuale asupra modului cum au lucrat și s-au comportat copiii la activitate.

Stimulente
Frontal
Individual





 









Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu