duminică, 6 ianuarie 2013

Proiect didactic ed. limbajului








Proiect didactic
Data: 13.03.2012
Propunător: Spătaru Larisa
Profesor coordonator: Purțuc Mariana Georgeta
Profesor metodist: Râpanu Maricela
Grădinița:Grădinița 23: Cuvioasa Parascheva Iași
Grupa : Mijlocie C
Domeniul experiențial : Limbă și comunicare
Categoria de activitate:Educarea limbajului
Tema: Toamna
Subiectul: Toamna de Demostene Botez
Tipul activității: predare-învățare
Mijloc de realizare:  memorizare
Scopul  activității: Formarea deprinderilor de a memora și reproduce voluntar și corect , din punct de vedere gramatical, textul poeziei.
Obiective operaționale: La sfârșitul activității copiii vor fi capabili:
O1: să recite expresiv minim o strofă;
O2: să alcătuiască propoziții folosind cuvintele și expresiile noi: din zori, roade, bucate, panere, gutui amărui cu puf galben ca de pui
O3: să identifice caracteristicile anotimpului de toamnă;
O4: să transpună, prin desen, ideea poeziei;


Strategii didactice:
a)     Metode și procedee didactice: conversația, exercițiul, demonstrația, explicația;
b)    Mijloace didactice: carte de poezii, foi, creioane, carioci, coș cu fructe, planșe
c)     Formă de organizare:individual, pe grupe, frontal;
Locul de desfășurare: sala de grupă;
Bibliografie: Mătăsaru,Maria,Secrete metodice în didactica preșcolară, Editura Rovimed Publishers,2008
Liliana,Ezechil,Mihaela,Păiși Lăzărescu,Laborator preșcolar,V&I Integral,2002
Durata activității: 20-25 min.







Toamna
                                       de Demostene Botez

Toți acei ce-ntreaga vară
Au lucrat din zori în seară,
Toamna au roade bogate,
Au și fructe și bucate.
Mere, pere, în panere,

Prune bune și alune,
Și gutui amărui
Cu puf galben ca de pui,
Și tot felul de legume
De nu le mai știi pe nume.



Secvențe ale lecției

Conținutul instructiv-educativ
Strategii didactice

Evaluare
Metode și procedee
Mijloace didactice
Forme de organizare
1.Moment organizatoric
Se creează climatul propice desfășurarii activitații.




2.Reactualizarea cunoștințelor asimilate anterior
Inițiez o scurtă conversație despre toamnă:
-Ce se întâmplă toamna cu florile?Dar cu frunzele copacilor?
-Ce fructe apar în anotimpul de toamnă?
-Ce alte schimbări mai observăm în natură?





Conversația
Explicația




Planșe



Frontal
Individual
Evaluez capacitatea copiiilor de a verbaliza
3.Captarea atenției
Copii, în timp ce veneam la grădiniță m-am întâlnit cu Zâna Toamnă, așa darnică și bogată cum o știți.Ea mi-a dăruit un coș cu fructe.


Conversația

Coș cu fructe


Individual


Evaluez capacitatea de receptare a unui mesaj;
4.Anunțarea temei și a obiectivelor
-Astăzi,vom învăța o poezie foarte frumoasă; aceasta se numește Toamna de Demostene Botez.
Voi veți fi foarte atenți la cuvintele pe care nu le înțelegeți pentru ca împreună să le explicăm.După ce eu voi recita poezia voi numi doar pe copiii care au fost foarte atenți.

Conversația


Frontal
Evaluez capacitatea de receptare a unui mesaj.
5.Dirijarea învățării
a)Familiarizarea preșcolarilor cu elementele de conținut ale poeziei                                         


      














b)Recitarea model


c)Învățarea poeziei de către copii


Se prezintă pe scurt conținutul poeziei:
-Copii, în poezia pe care o vom învăța astăzi este vorba despre fructele toamnei.
Voi explica cu ajutorul copiilor, al planșelor și al coșului de fructe, expresiile necunoscute:
1.din zori=de dimineață
2.roade=fructe și legume
3.bucate=preparate, mâncare
4.panere=coș împletit din nuiele în care se pun fructele și legumele
5.gutui amărui cu puf galben ca de pui=gutuile au la exterior un puf care seamănă cu cel al puilor de găină.
Recitarea model expresivă cu respectarea pauzelor,cu o intonație și o mimică adecvată.
Învățarea se va realiza pe unități logice cu ajutorul planșelor
-vom învața stofa I
-vom învăța strofa II reluând strofa I
După fiecare structură logică recitată de către educatoare,vor fi solicitați 1-2 copii să recite poezia.







Conversația
Explicația




















Conversația



Coș cu fructe
Planșe























Planșe



Frontal
Individual
























Frontal
Individual


Evaluez maniera în care au fost înțelese cuvintele si expresiile noi



















Evaluez capacitatea preșcolarilor de a audia poezia.

Evaluez modul în care învață poezia.
6.Fixarea textului poeziei
Copiii vor recita individual strofele poeziei.Voi ajuta copiii și le voi atrage atenția asupra pronunției corecte.
Voi insista asupra reproducerii corecte și expresive a poeziei de către copii.


Conversația
Exercițiul




Frontal
Individual
Pe grupe
Evaluez capacitatea copiilor de a recita individual și frontal poezia din punct de vedere al claritații și al corectitudinii;
7.Obținerea performanței
Copiii vor primi o fișă pe care sunt desenate fructe și legume de toamnă.Ei trebuie să coloreze doar fructele.

Conversația
Explicația

Fișe de lucru

Individual
Frontal
Evaluez capacitatea preșcolarilor de   a-și însuși conținutul poeziei;
8.Evaluarea
Voi face aprecieri generale și individuale: le voi oferi recompense.

Conversația

Recompense
fructe

Individual
Frontal





 




Get your own Slide Show!

2 comentarii:

  1. Fa-ti un cont pe un site hosting de fotografii cum ar fi http://flickr.com incarca fotografiile din acest articol pe acel cont iar la vizualizarea fiecareia fa clik/dreapta mouse-ului Properties si copie pe rand adresa URL a fiecarei fotografii hen http://......aiufaieur.jpg
    Acestea le introduci pe rand in http://www.xat.com/web_gear/slide_show.php la 1. 2. 3. etc iar dupa ultima faci clik pe Update & Get Code. Asa vei primi un codembed al acelui album Copii acel cod si il introduci pe blog in mod EDIT HTML
    Vei vedea un album animat intr-un singur frame f.elegant

    RăspundețiȘtergere
  2. Exemplu http://infoblogro.blogspot.ro/2012/07/saloon-for-sale.html

    RăspundețiȘtergere