Proiect didactic
Data:
20.11.2012
Propunător:
Spătaru Larisa
Profesor
coordonator: Purțuc Mariana Georgeta
Profesor
metodist: Boroda Simona
Educator: Varvariuc
Laura/Ilaș Simona
Grădinița:Grădinița 23: Cuvioasa Parascheva Iași
Grupa : Mijlocie C
Domeniul
experiențial : Domeniul estetic
Categoria
de activitate: Educație muzicală
Tema: 1.Toamna harnică
2.Bate vântul frunzele
Subtema: Toamna
Mijloc de
realizare:
1.Cântec-consolidare;
2.Joc cu
cânt-predare.
Scopul activității:
Consolidarea deprinderilor de a intona corect, expresiv și omogen cântecul, în
grup și colectiv,respectând poziția corectă,tonul,semnalul de început, dicția
și respirația în emiterea sunetelor
Consolidarea deprinderilor de a executa mișcările
sugerate de text în ritm vioi.
Obiective
operaționale: La sfârșitul activității copiii vor fi capabili:
O1: să converseze cu educatoarea pe tema toamna;
O2: să execute corect exercițiile de respirație și
ritmico-melodice;
O3: să utilizeze o dicție corectă în timp ce cântă;
O4: să execute mișcările respectând melodia și ritmul
jocului cu text și cânt.
Strategii
didactice:
a)
Metode
și procedee didactice: conversația, exercițiul,
demonstrația, explicația, observația;
b)
Mijloace
didactice: carte de cântece, planșa în care este ilustrat
anotimpul de toamnă;
c)
Forma
de organizare:individual, frontal;
Locul de desfășurare: sala de grupă;
Bibliografie: Mătăsaru,Maria,Secrete metodice în didactica preșcolară,
Editura Rovimed Publishers, 2008
Durata
activității: 20-25 min.
Toamna
Toamna , toamna harnică
Și de toate darnică
Ai venit iar pe la noi
Sa ne-aduci vânturi si ploi.
Berzele, s-au dus, s-au dus,
Nu mai stau, pe casa sus
Cocotate-ntr-un picior
Si batând din ciocul lor.
Și de toate darnică
Ai venit iar pe la noi
Sa ne-aduci vânturi si ploi.
Berzele, s-au dus, s-au dus,
Nu mai stau, pe casa sus
Cocotate-ntr-un picior
Si batând din ciocul lor.
Secvențele lecției
|
Conținutul instructiv-educativ
|
Strategii didactice
|
Evaluare
|
||
Metode și procedee
|
Mijloace didactice
|
Forme de organizare
|
|||
1.Moment organizatoric
|
Se creează climatul propice desfășurării activității:
-se aerisește sala de grupă
-se așează copiii sub formă de semicerc.
|
|
|
|
|
2.Captarea atenției
|
Se va realiza prin o scurtă discuție despre toamna.
-Ce se întâmplă toamna cu
florile?Dar cu frunzele copacilor?
-Ce fructe apar în anotimpul
de toamnă?
-Ce alte schimbări mai observăm
în natură?
|
Conversația
|
|
Frontal
Individual
|
Evaluez capacitatea copiiilor de a verbaliza;
|
3.Anunțarea temei și a obiectivelor
|
Copii, pentru că suntem în anotimpul de toamnă vom
repeta cântecul Toamna harnică și vom învăța jocul cu cânt Bate
vântul frunzele.
|
Explicația
|
|
Frontal
|
Evaluez capacitatea de receptare a unui mesaj;
|
2.Cultura vocală
a)exerciții de respitație
b)Exerciții pentru acordarea și omogenizarea vocii
|
-Voi controla ținuta corectă a spatelui rezemat pe
scăunel cu mâinile pe genunchi
-Mirosim crizantema Ce
frumos miroase crizantema
-Ne bucurăm că este toamnă
Ce frumoasă este toamna
-Ciripim ca vrăbiuțele prin
copaci Cip,cip cip,cip
Cântăm ca trompeta
Cântăm la tobă
Vine trenul
|
Conversația
Demonstrația
Explicația
|
|
|
Evaluez modul în care copiii își pregătesc vocea
pentru activitate și ținuta acestora;
|
3.Reactualizarea
cunoștințelor asimilate anterior
|
Educatoarea interpreteaza cântecul Toamna harnică, apoi il repetă de 2-3
ori cu întreaga grupă până consideră că este îndeplinit obiectivul.
(Anexa 1)
|
Conversația Demonstrația
Exercițiul
|
|
Frontal
|
Evaluez capacitatea copiiilor de ași reaminti
cântecul învățat anterior;
|
4.Învățarea
jocului cu text și cânt
a)Anunțarea jocului
b)Demonstrarea și explicarea jocului
c) Învățarea cântecului de către copii
|
-Copii, pentru că suntem în anotimpul de toamnă vom
învăța jocul cu cânt Bate vântul
frunzele
Voi interpreta cântecul de două ori clar corect și
expresiv fiind însoțită de gestica și mimica potrivită.
Voi expica cuvintele și expresiile necunoscute
(morișcă,lână,plăcinte)
Învățarea se va realiza pe unități logice
-vom învăța stofa I
-vom învăța strofa II reluând strofa I.(Anexa 2).
Se învață cântecul pe fragmente melodice,
repetându-se până se reține linia melodică dar și mișcările ritmice.
Se cântă integral cântecul de întreaga clasă.
|
Conversația
Demonstrația
Explicația
Exercițiul
|
|
Frontal
Individual
|
Evaluez modul cum executară mișcările urmărind
corectitudinea și sincronizarea lor cu ritmul melodiei;
Evaluez capacitatea copiilor de a cânta frontal cântecul
din punct de vedere al clarității și al corectitudinii;
|
7.Obținerea performanței
|
Copiii formează un semicerc:
Se cântă din nou melodia integral apoi copiii se vor
împărți în diferite grupe: grupa băieților vs.
grupa fetelor și furnicuțele vs greierașii.Grupa care a cantat cel mai corect
din punct de vedere expresiv și a respectat ritmul și mișcările melordiei
este răsplătită și aplaudată.
|
Conversația
Explicația
|
|
Individual
Frontal
|
Evaluez capacitatea preșcolarilor de colabora
și de a se adapta la cerința cerută;
|
8.Încheierea activității
a)Fixarea temei
b)Aprecieri generale și individuale
|
Cum se numește cântecul pe
care l-am repetat?Dar jocul cu text si cânt?
Vor fi apreciați copiii cu
privire la modul de participare la activitate.
|
Conversația
|
Recompense
|
Individual
Frontal
|
|
Gambling in California - Dr.MD
RăspundețiȘtergereYou'll see 통영 출장마사지 it all on the 밀양 출장샵 Internet in Vegas, California, California. It's like a pirate paradise. And all the casinos 양산 출장마사지 are operated 군포 출장마사지 by the 안동 출장안마 same company,